Урок Мужності присвячений 100
річниці народження В.О.Сухомлинського.
Тема уроку. В.Сухомлинський . Людина. Учитель.
Солдат.
Добротворець.
Мета: показати учням, що В.Сухомлинський
- не тільки видатний педагог-новатор, а
й захисник рідної землі, справжній патріот своєї Батьківщини. Виховувати в
учнів почуття патріотизму та любові до своєї Батьківщини, прагнення стати
справжніми її громадянами, вміння ставити перед собою мету , та добиватись її
досягнення.
Обладнання:
портрет В.Сухомлинського, свічки, виставка творів В.Сухомлинського,
грамзапис пісень періоду Другої світової війни, плакати з висловами: В.Сухомлинського « Людина народжується, щоби
полишити слід вічний», «… професія у
всіх одна – захисник Батьківщини».
Хід уроку.
Читець.
Ніхто не забутий,
На попіл ніхто не
згорів..
Солдатські портрети
На вишитих крилах
пливуть.
І доки є пам'ять
людей
І живуть матері,
Доти й сини, що
спіткнулись об кулі,
Живуть.
Вчитель. Пам'ять… Це те святе, що є в
кожної людини. Пам'ять потрібна всім нам, щоб не забувати святі сторінки нашої
історії. До онієї з найтрагічніших сторінок історії нашої країни ми можемо
віднести події радянсько-німецької війни 1941-1945 років.
Через суворі випробування, через вогонь
небувалих за своїми масштабами битв пройшов наш народ до Великої Перемоги.
Скільком захисникам не судилось повернутись
до рідної хати, щоб уклонитись батьку-матері, поцілувати сина чи доньку,
пригорнути до серця кохану. Вони полягли, до останнього подиху захищаючи свою
Вітчизну.
Читець.
Мені привиділось, немов солдати,
Які не повернулися з боїв,
Не полягли, а
залишились жити,
Перетворившись в
білих журавлів.
Звучить запис пісні
«Журавлі» муз. Я.Френкеля, сл..
Р.Гамзатова.
Вчитель. Серед тих, хто став на захист
рідної Вітчизни, був і Василь Олександрович Сухомлинський.
Читець.
Великий працелюб і
Бог дитини,
Безсмертна совість,
людяність ясна…
Він Прометей своєї
України,
І в педагогіці –
Пролог! Весна!
Є імена, які зорею
сяють
На тисячі і тисячі
років…
Життя таких у часі
меж не знають,
Вони осяюють людей в
віки.
Вчитель. Ми знаємо його як учителя,
директора школи, ученого, письменника. А ще він був солдатом, захисником рідної
землі.
Читець.
Він був наставником,
був другом,
І вчив дітей, таких,
як ви.
Він словом поспішав
відкрити дітям
Незвіданий ще світ
краси і доброти.
Він словом підіймав
бійців у бій,
В атаку!
Долаючи останню сотню
метрів,
вів вперед!
В кишені збірочка
відомого поета,
А за спиною
плащ-палатка й кулемет.
Вчитель. Коли почалась
радянсько-німецька війна, Василь Олександрович, як і мільйони радянських людей,
пішов на фронт.
Читець.
Зі спогадів Василя
Олександровича:» Пішов до армії через
місяць після початку війни,- ніколи не думав, що через п’ять тижнів на берег
Дніпра прийдуть фашисти. Я вірив, що скоро повернуся з перемогою».
Вчитель. Війна привела його до Москви,
де він навчався на короткотермінових політичних курсах при воєнно-політичній
академії. Через місяць, на початку серпня, Сухомлинський, уже ротний політрук,
займав зі своєю ротою оборону на березі Дніпра, тільки не на рідній Україні, а
поблизу палаючого Смоленська.
У січні 1942 року молодший політрук
Сухомлинський був важко поранений, захищаючи Москву у битві під Ржевом. Тяжким
було в Василя Олександровича поранення в руку. Хірурги хотіли її ампутувати.
Але він не дав цього зробити, усе твердив: «Ні, я вчитель!» І це, мабуть,
врятувало його. Лікарю довелося двічі оперувати Василя Олександровича, але руку
він усе-таки не ампутував. Дуже вже була велика віра Сухомлинського в життя!
Читець.
Із хвилюванням і
тривогою він ішов на перекомісію, яка мала визначити його долю. Хоч і начальник
госпіталя, і хірург, який робив йому операцію, майже не залишили політруку
шансів на повернення до армії, усе ж Сухомлинський сподівався. Лікарі уважно
оглядали його, обмацуючи руки й ноги, перешіптувалися, занотовуючи щось у його
особовій справі. Так він дійшов до голови комісії.
-
«Політрук
Сухомлинський, - сказав той приглушеним
голосом,- мушу вас розчарувати. Ось тут, у цій папці, лежить ваша заява,
в якій ви просите послати вас на фронт. На жаль, ми не можемо її задовольнити.
Стан вашого здоров’я не дає на це права….»
-
«Але ж я
здоровий, товариші, - обвів він членів комісії благальними очима. – Руки і ноги
в мене цілі».
-
«Не
зовсім», - сказав хірург і забарабанив пальцями по столу.
-
«Тут
справа складніша, - заговорив голова комісії – Крім важких поранень і контузій
у вас ще відкрилась давня хвороба легенів. Та й серце щось підкачало…»
-
«Серце»Моє
серце велить мені бути там, де мої брати і друзі, товариші. Я наполягаю послати
мене на фронт».
-
«Зараз
фронт скрізь, молодий чоловіче, - не здавався голова комісії. – Ви за професією
вчитель. От і виховуйте нам солдатів. Усе, політрук Сухомлинський1 Не будемо
більше вас затримувати. Ви людина мужня і, я певен, знайдете своє місце в
строю».
Вчитель. Сухомлинський був призначений
директором школи в селищі Ува. Одержавши в райвідділі народної освіти
призначення, він із хвилюванням переступив поріг школи. Знайомство з вчителями
було коротким. Здебільшого це були жінки й тільки два чоловіки, уже зовсім
старенькі. Вони з цікавістю дивились на молодого військового в шинелі й ніяк не
могли второпати, що цей солдат буде в них директором. Зате діти зустріли його
захоплено. Як же, перед ними був справжній політрук, який воював з фашистами, у
боях одержав важкі рани й тепер ось буде в них директором.
Поселився він у школі, на другому поверсі, у
маленькій кімнаті. Вона йому чимось нагадувала онуфріївську…
Вересень почався дзвоником, як і колись на
далекій Україні. День видався сонячний, лагідний, здавалось, високі небеса
дзвеніли блакитним кришталем, скликаючи дітей до школи. На широкому подвір’ї
поміж сосен зібралися школярі – хлопчики й дівчатка. Старшокласники юрмились
осторонь, зосереджені й поважні. Їх було не густо.
І потекли дні за днями: звичайна праця
вчителя. Щодня уроки, задушевні розмови з учнями та вчителями, педради.. І
обов’язково щоденне слухання повідомлень
ії фронтів. А ще Василь Олександрович запропонував проводити концерти учнів і
вчителів у шпиталі.
Читець.
Сьогодні учасники художньої самодіяльності
Увинської середньої школи давали у шпиталі концерт. У тісну залу набилось повно
солдатів, були такі, що й на милицях придибали – одне слово, прийшли всі так
звані «ходячі», щоб послухати живе слово та пісню, розвіяти тугу.
Учень читає вірш К.Сімонова «Чекай мене»
Звучить запис
пісні «В землянці» ( музика К. Лістова,
слова О. Суркова).
Вчитель. А душа рвалась на далеку
Батьківщину, холодними зимовими ночами тужила за рідними: «Де вони? Що з ними?» Бачив у думках поневолену, але нескорену
Україну, своє рідне, дороге Подніпров’я і чекав листів.
Листи, листи…
Як приємно одержувати їх від друзів і добрих знайомих. От коли б сталось
диво, і він одержав би листа від своїх батька й матері, від сестри Маланки,
братів Івана та Сергія. Коли б озвались вони зі свого далека. Яка б то була
радість!
«За Харковом воскресла і Полтава» - цей рядок
Павла Тичини, почутий одного разу по радіо, бринів у душі Сухомлинського, як
урочиста музика. Полтава вільна! День 23 вересня став днем її другого
народження. Він слухав наказ верховного головнокомандувача й невимовно радів за
місто, в якому йому були знайомі кожна вулиця та стежина. А коли передали по
радіо про звільнення Кременчука, мало не танцював з радості.
Весною 1944 року, одразу ж після звільнення
Кіровоградщини, Василь Олександрович повернувся в Онуфріївський район.
Читець.
«Додому, додому!» -
співало його серце, і стелилась дорога до Дніпра на зруйновану, але нескорену Україну,
яка зводилась зранена, але горда у своїй нездоланності та красі.
І напевне тоді в його душі народились ці
слова:
Я був на далекій чужині,-
Там небо таке ж голубе,
Та тільки нема
Батьківщини,
Нема там, Вітчизно,
тебе,
Бо в ріднім краю над
землею
Чистіша і глибша
блакить.
І сонце Вітчизни моєї
Яскравіше в небі
горить.
Я слухав пісні на
чужині –
Хороші думки в тих
словах,
Але то не крила
орлині,
Що є в наших рідних
місцях.
Вчитель. Зад зруйнованими хатами, над
печами й попелищами цвітуть вишні, яблуні та груші, наполовину всохлі від
страхітливого вогню. Василь Олександрович із болем у серці дивився на спалені
села, як на пожарищах і руїнах цвіли сади – одвічна і невмируща краса України.
Дивовижна
жага життя вражала на кожному кроці. Україна зводилась, як неопалима
купина. Воскресали з пожарищ міста, то тут, то там над спаленими хатами вився
димок з якимсь дивом уцілілої печі, у білому квіті стояли сади.
Читець.
… Знов Україна перед нами –
Не в снах, не в мріях
– наяву,
З долонь ми спраглими
вустами
Пили водицю дніпрову.
Вчитель. Одразу ж по приїзді
Сухомлинський їде в Онуфріївку, де йому запропонували посаду завідуючого
районним відділом освіти, який він очолював протягом чотирьох років. Новий
завідуючий часто відвідує школи. І скрізь на нього чекали вчителі, учні і,
звісно, клопоти: не вистачає або й зовсім немає парт (дощенту спалили німці),
підручників, книжок, зошитів.
Прагнучи безпосереднього спілкування з дітьми
та зважаючи на стан здоров’я (давалися взнаки воєнні рани), Василь
Олександрович просить призначити його директором однієї зі шкіл району. З 1948
року й до кінця життя він очолює Павлиську школу. «Ось тут моє місце, моя
школа, моя висота», - думав Сухомлинський. В 1948 році це була звичайна,
пересічна школа, до того ж ще й майже зруйнована в роки війни, відомою її
зробив Сухомлинський.
Читець.
Для нього бій під
Ржевом був останнім…
Та скільки ще було
отих боїв?
Тяжких, запеклих і
звитяжних,
В післявоєнні мирні
дні.
Були бої на
освітянській ниві
За погляди, думки і
просто за буття.
Відстоював в боях
нові ідеї,
Звитяжний бій – усе
його життя.
Вчитель. Він здолав смерть під Ржевом, щоб жити. Але
жити активно. Як девіз були для нього слова Ушинського: «Треба знати, який шлях
обрати, і вкласти у працю всю свою душу. Ось у чому сенс життя». Він вибрав
нелегку долю учительську.
Звучить пісня
«Учительська доля» ( музика М.
Богданова, слова Г. Мельничука).
Вчитель. Розповісти про те, що пережив і
переніс у роки війни Василь Олександрович, майже неможливо. Він дуже мало писав
по цей час свого життя. Він узагалі ніколи не писав про свої труднощі і про те,
як він їх переборював. Можна подумати, що все йому давалось легко і просто, усе
виходило само собою. Але треба зрозуміти, що перед нами незвичайна людина, з
сильним, вольовим характером, яка вміє йти до поставленої мети.
В.Сухомлинський говорив: «Кожному з нас,
чоловіків, потрібно твердо пам’ятати: у
нас дві спеціальності: перша – чи то вчитель, чи то агроном, інженер…, а друга
у всіх одна – захисник Батьківщини». І коли треба було довести це, він довів
без зайвих слів справжнім ділом.
Читець.
Є люди, як свічки
Згорають, відходять в
небуття.
Є люди, як зірки, -
Горять і світять все
життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – серця,
засвічені у небі,
Які горять,
обігрівають все й не гаснуть.
Вчитель. Ці слова про нього, того хто 32
роки вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали
книгами. Для наймолодших він написав понад 1500 казок, новел і легенд, ми їх і
нині залюбки читаємо.
Кожна казка, кожне
оповідання – розповідають читачам про неповторну красу природи, чуйність у
взаєминах між людьми, магічну силу доброти, пробуджують у нас бажання захистити
слабшого, допомогти старшим. Щира усмішка, добре слово і хоча б
краплиночка тепла – мають дуже велику
силу.
Читець.
Запам’ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб
знала, як прожити.
Людина для добра
приходить в світ
Й покликана завжди
добро творити.
Нелегко це, хто б що
не говорив,
Й не кожному зробити
це вдається.
Бо в світі стільки
смертних є гріхів,
Що доброта не завжди
йде до серця.
Та ти – людина, і
тому учись
Добро творити, людям
співчувати.
До цього світу пильно
придивись,
Злим помислам навчися
лад давати.
Йди з добротою – це
собі затям,
Із ласкою,
прихильністю, привітно.
Й не розлучайся з
добрим почуттям,
Хай доброта в душі
суцвіттям квітне.
Вчитель. В. О. Сухомлинському судилося народитись і померти у вересні. І це
символічно. Бо вересень початок нового навчального року, у вересні діти йдуть
до школи. На гранітному обеліску в Павлиші, що на нашій Кіровоградщині, викарбувано
дві дати: 28.09.1918р. – 02.09.1970р.
Вересень квіти зібрав
Скрізь, де вони
пломеніли,
Тихо пройшов і поклав
Їх на високій могилі.
В ній Сухомлинський
лежить,
Вчитель народний по праву.
Як нам його не любить!
Він – наша гордість і
слава.
Його не зламало у
вирі життя,
Відлуння далекого
бою…
Він з нами іде у
дзвінке майбуття
Як личить Людині,
Герою.
Пам'ять про Людину з великої літери
залишилась в його учнях, його творах, його добрих справах.
Дорогі діти, я вам
бажаю зростати і жити слідуючи життєвому кредо Василя Олександровича: « Найвище
звання на світі – бути Людиною. Бути Людиною і дбати про щастя інших».
Комментариев нет:
Отправить комментарий